Home

Česko spadlo v žebříčku konkurenceschopnosti na 32. místo. Do roku 2030 chce patřit mezi TOP 20. 5G ready zemí může být ještě dříve.

29.10.2019

Česká republika má potenciál dostat se do první dvacítky zemí světa, pokud bude schopna vyřešit problém dopravní infrastruktury a podpořit nástup digitalizace. Shodli se na tom účastníci říjnové odborné diskuse na půdě MPO, která se zaměřila na aktuální Zprávu o konkurenceschopnosti ČR 2019/20 Světového ekonomického fóra.

 

Nacházíme se v situaci, kdy jsme v nejlepší ekonomické kondici za posledních 30 let,“ prohlásil místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Aktuálně jsme na absolutní špičce z makroekonomického úhlu pohledu. To je dáno nízkou mírou nezaměstnanosti a strukturou veřejných financí, slabou inflací a dynamikou růstu HDP“, připomněl Havlíček.

V souvislosti s digitalizací ale účastníci upozornili na rizika jejího nástupu vzhledem k administrativní náročnosti. “Výstavba 5G sítí je bezpochyby veřejným zájmem, neboť představuje obrovskou příležitost růstu pro celou českou ekonomiku. Nicméně míra byrokracie a vzájemné nekoordinace státu, jím řízených organizací, měst a obcí jsou natolik vysoké, že mohou představovat brzdu inovacím,“ uvedl Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Stát by se podle jeho slov mohl inspirovat například metodikou 5G ready, která by sloužila jako motivátor pro města a obce s cílem podpořit rychlejší budování telekomunikační infrastruktury.

Mezi dalšími řečníky vystoupili náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Petr Očko, Tomáš Holinka z odboru ekonomických analýz MPO, Kamil Galuščák z ČNB, Marek Pastucha z Ministerstva dopravy ČR, regionální ředitel ČSOB Jan Pešek, Jiří Grund, výkonný ředitel APMS a Jaromír Hájek, viceprezident ČMA a generální ředitel Safo Central Europe.

Setkání, pořádané vysokou školou CMC Čelákovice v partnerství s Českou manažerskou asociací (ČMA), se uskutečnilo na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu ČR pod názvem Rozvoj digitální a dopravní infrastruktury – zásadní faktor konkurenceschopnosti ČR. Moderoval ji prof. Richard Hindls, předseda Rady expertů ČMA a emeritní rektor VŠE Praha.