Home

Případová studie: Lži o 5G na českém internetu

21.11.2019

Institut pro politiku a společnost připravil unikátní případovou studii mapující šíření dezinformací ohledně mobilních sítí páté generace (5G) v prostředí českého internetu a sociálních sítí.

5G je nový telekomunikační standard pro mobilní sítě tzv. 5 generace. Aktuální přechod televizního vysílání na nový standard DVBT-2 umožní, aby frekvence (pásmo 700 MHz) aktuálně využívané pro šíření TV signálu, byly v budoucnu využívány pro přenos rychlého mobilního internetu (5G).

Úplně stejně tomu bylo i před 10 lety, kdy aktuálně využívaný mobilní standard 4G sítí začal de facto vysílat na frekvencích, které se uvolnily díky přechodu na digitální vysílání (tehdy DVB-T).

Samotný pojem 5G se aktuálně dostává do širokého povědomí veřejnosti zejména prostřednictvím médií. Mainstreamová média často označují 5G sítě jako základ pro další průmyslovou revoluci tzv. Průmysl 4.0. Nicméně téma 5G se začíná objevovat i v úplně jiných souvislostech v prostředí dezinformačních webů.

Případová studie si klade za cíl popsat, jak je téma 5G prezentováno a rámováno ve sféře tzv. alternativních médií. Lživé články totiž dosahují na internetu a sociálních sítích relativně vysoké čtenosti v řádu až stovek tisíc. Ve svém důsledku šíří zbytečný strach a paniku v části společnosti.

Podle autora studie analytika Romana Mácy z Institutu pro Politiku a Společnost by na tyto dezinformační aktivity měly aktivně reagovat státní autority jako jsou Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo Průmyslu a obchodu, Státní zdravotní ústav a jiné relevantní. Šířená panika a strach u části obyvatel v důsledku dezinformací totiž mohou vést ke snížení důvěry ve stát a v demokracii, k aktivistickému tlaku na samosprávy s cílem zastavit či zpožďovat získání územních rozhodnutí či k ekonomickým ztrátám na mikro i makro úrovni.

Celá studie je ke stažení zde: https://www.politikaspolecnost.cz/paper/fake-news-5g-na-ceskem-internetu/

Více také v článku o konferenci APMS ZDE.