Home

Česko má krásný unikát! Spojení sil v pomoci druhým

31.3.2017

Naše republika má být na co pyšná. Pro dobrou věc se sjednotili všichni tři tuzemští telefonní operátoři. Dárcovskou SMS ocenili a převzali i v zahraničí. Teď můžete pomáhat ještě více!

Ohrožené a znevýhodněné děti, osoby s handicapem, humanitární pomoc při katastrofách ve světě... Češi v tomto směru dlouhodobě ukazují, že mají srdce na pravém místě a jsou solidární.

Když se před třinácti lety poprvé naskytla příležitost podpořit druhé v nouzi prostřednictvím dárcovské SMS neboli DMS, šli jsme do toho naplno. Tehdy měl v České televizi premiéru pořad Pomozte dětem, charitativní projekt Nadace rozvoje občanské společnosti, který představil tuto „revoluci v dobrých skutcích“. Všichni tři čeští operátoři se dohodli na společných podmínkách a spolu s Asociací provozovatelů mobilních sítí (APMS) a Fórem dárců nabídli unikátní způsob, jak pomocí mobilního telefonu věnovat peníze potřebným. Stačila vám jedna textová zpráva a 30 Kč putovalo na dobročinný projekt. Od té doby bylo odesláno celkem 19 milionů DMS a vybráno více než půl miliardy korun.

Česká republika se stala historicky první, kde tato služba fungovala, než projekt převzaly další evropské země. České DMS byly nominovány na cenu GSM Awards jako nejlepší služba v oblasti rozvoje komunity. Mezinárodní ceny v Cannes je zařadily mezi čtyři nejlepší veřejně prospěšné projekty v oblasti GSM.

Nyní je čas posunout se ještě dále. „Na technologiích je krásné, že dokážou pomáhat. Nyní startujeme novou etapu dárcovství, která neziskovému sektoru umožní získat zvýšený přísun prostředků,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS, jež stojí za rozšířením služby DMS.

Nově můžete jednou DMS poslat kromě oblíbené třicetikoruny i 60 a 90 korun. Navíc je možné podporovat oblíbený charitativní projekt trvale – opět pouze jednou zprávou. Většina vašeho finančního příspěvku putuje na účet neziskové organizace, jedna koruna jako provozní poplatek na Fórum dárců, mobilní operátor poskytuje službu zdarma. „Je to jednoduché a naprosto transparentní,“ říká Klára Šplíchalová, výkonná ředitelka Fóra dárců. „Jde o drobnou částku, kterou si může dovolit doslova každý.“ Premiéra nových DMS se odehraje opět v pořadu Pomozte dětem, vysílaném 15. 4. 2017 na ČT1.

Přispívat však můžete na libovolnou neziskovou organizaci, kterou si sami vyberete. Více než 300 ověřených najdete na darcovskasms.cz.