Home

Co dělat s vyplaveným telefonem

4.8.2017

Léto bývá časem dovolených u vody, častých návštěv koupališť i vodáckých výletů. Jestli mobilní telefony nemají něco rády, je to právě voda. I když řada z nich už dnes disponuje krytím IP 68. Jak postupovat při vyplavení mobilu a jak ho ochránit?

Mobilní telefony a voda

Voda, pokud není destilovaná, vede elektrický proud. Přesněji ho vedou ionty, které jsou v ní přítomny. Přítomnost tekutiny v elektrickém obvodu tak může znamenat zásadní problém, protože může dojít ke zkratu. Dalším důvodem, proč elektronika nemá ráda vodu, je koroze. Ta se týká zejména kontaktů – v případě mobilů jde o konektory, zdířku pro SIM kartu a slot pro microSD karty. Samotná základní deska i další PCB desky s elektrickými obvody bývají při výrobě ošetřeny speciálním postřikem, který chrání desky před korozí, abyste mohli například telefonovat za mlhy. Zatímco zkrat se na telefonu projeví ihned, koroze až třeba po pár týdnech. Proto se může stát, že vytopený telefon sice na začátku funguje perfektně, ale časem začne zlobit.

Jak je to s voděodolnými mobily

Poměrně dost telefonů dnes disponuje ochranou stupně IP 68. Jak to ale je u takového přístroje s voděodolností? Stupně krytí neboli odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizích těles a kapalin definuje norma ČSN EN 60529. Krytí stupně IP 68 říká, že dané zařízení je plně odolné proti vniknutí prachu i proti tzv. nebezpečnému dotyku jakoukoliv pomůckou (IP 6x) a že je chráněno proti potopení do vody, kdy je schopno nepřetržitého potopení za podmínek určených výrobcem (IP x8). Proto je důležité přečíst si manuál k telefonu, v němž je přesně specifikovaná hloubka, do které je přístroj proti vodě odolný. Věnujte také pozornost tomu, jestli je pod vodou možné používat mechanická tlačítka telefonu či konektory (např. u tlačítek umístěných v konektoru 3,5 mm jack).

Velký rozdíl je také mezi sladkou a slanou vodou. Ta mořská vykazuje nejen vyšší vodivost, ale sůl může také narušovat obvykle gumové těsnění uvnitř mobilu. I proto se hodí přístroj, stejně jako třeba vodotěsné hodinky po potopení omýt pod tekoucí vodou. Slovo „tekoucí“ je přitom důležité, protože odolnost proti tlakové vodě nabízí až norma IP x9, již telefony běžně nesplňují.

Jak postupovat při vyplavení telefonu

Pokud náhodou dojde k vyplavení telefonu, když vám spadne do vody, záchodové mísy, sklenice s nápojem apod., je potřeba neprodleně provést tyto kroky:

  1. Telefon okamžitě vypněte.
  2. Pakliže to jen trochu jde, vyjměte z telefonu akumulátor.
  3. Vyndejte SIM a SD karty.
  4. Čistým suchým hadříkem z mikrovlákna jemně vysušte kapalinu v telefonu, ale i v kontaktech, na SIM a SD kartách, případně na akumulátoru.
  5. Nechte telefon po dobu aspoň 24 hodin při pokojové teplotě vyschnout. SIM a SD karty nechte jen dosušit, dokud nebudou viditelně suché. Nedávejte nic z toho do trouby, na přímé slunce ani na topení. To by mohlo poškodit elektronické obvody, protože nejsou na nadměrné teplo stavěné.
  6. Telefon zkuste zapnout a zjistěte, jestli funguje.

Nejproblematičtější místa

Nejcitlivější místa na vyplavení bývají v telefonu následující:

  • Displej – mohou na něm být fleky.
  • Reproduktory a mikrofony – mohou přestat částečně či úplně fungovat a v telefonu jich bývá hned několik.
  • Fotoaparát – na jeho senzorech se zejména při ponoření do slané vody mohou usadit nečistoty, které se projeví na snímcích.
  • Veškeré konektory – ty totiž nemusí během 24 hodin zcela vyschnout a také jsou náchylné k následné korozi, protože i když jsou z výroby opatřeny ochranným postřikem, tato vrstva se postupně mechanicky odírá.

Pokud zjistíte, že některá z částí telefonu nefunguje, je načase se vypravit do servisu. Tam je lepší přiznat, že byl telefon vyplaven, protože to může usnadnit postup opravy a servisní technik to z mikrokoroze na některých kovových částech obvykle beztak okamžitě pozná. Někdy přitom postačí výměna právě onoho reproduktoru či mikrofonu.

Problémy mohou po vyplavení nastat i se SIM kartou. Častěji se to stává na úrovni elektrických kontaktů v telefonu, ale někdy skutečně může dojít i k poškození SIM karty. Novou si můžete nechat vystavit u svého operátora. Dostanete ji buď na značkové prodejně, nebo vám ji doručí poštou (při objednání přes infolinku či internetovou samoobsluhu). Vaše telefonní číslo se výměnou SIM karty nijak nezmění.

Jak vyplavení telefonu předcházet

Těm, kdo tráví hodně času u vody, se mohou vyplatit speciální voděodolná pouzdra. Ta stojí řádově okolo 200 korun a vyrábějí se jak pro konkrétní modely telefonů, tak univerzální. Vyplatí se je používat i na pláži, protože písek může být pro přístroj podobně nepříjemný jako kapalina. Majitelé mobilů s krytím IP 68 se písku ani dalších, třeba i drobnějších nečistot bát nemusejí, protože telefon mohou opláchnout pod tekoucí vodou.