Home

Mobilní signál míří i do tunelů metra

19.4.2017

„Promiň, musím končit. Jsem v metru...“ Pokud bydlíte v metropoli nebo ji navštěvujete, moc dobře to znáte. Cestování podzemní drahou znamená na většině její trasy konec mobilní komunikace. Žádné telefonáty, zprávy ani internet. Přitom to může být nejen zábavné, ale často i důležité, či dokonce akutní. Nezbývá než vyřídit své záležitosti ve stanici metra (na 2G EDGE síti) a se signálem se během jízdy rozloučit. Jeho pokrytí však nyní expanduje.


Díky spolupráci a dohodě všech tuzemských mobilních operátorů bude možné volat a být online i v místech, kde to dosud bylo zapovězeno. Zatím lze telefonovat v části trasy A z Dejvické do Nemocnice Motol (s 3G a vysokorychlostním 4G LTE signálem).

Za vybudováním kompletního pokrytí je společný zájem operátorů o celkově větší spokojenost zákazníků. Signál v metru rozvedou speciální vyzařovací kabely, instalované po celé délce tunelu. Ty poskytnou rovnoměrnou distribuci signálu s co nejlepším dosahem do jednotlivých vozů vlakových souprav.

Pražské metro denně využije v průměru 1,6 milionu cestujících, což z něj dělá sedmé nejvytíženější metro v Evropě. Díky možnosti spojení s okolním světem brzy bude zase o něco příjemnějším místem. Pro většinu metropolí je pokrytí podzemní dráhy signálem už běžná věc, takže s radostí vítáme, že i u nás se blýská na lepší časy.