Home

Mobilní telefony nezvyšují riziko rakoviny mozku, říkají výsledky rozsáhlé studie

10.5.2016

Hospodářské noviny: Australští vědci neodhalili nárůst případů rakoviny mozku způsobené používáním mobilů. Počet odhalených případů zůstává už tři dekády v podstatě neměnný. Závěry studie vychází z dat o 34 tisících pacientů s rakovinou mozku.

„Furt máš mobil u hlavy, akorát z toho dostaneš rakovinu!“ Podobné věty byly před patnácti lety běžné. Nástup prvních mobilních telefonů přinesl spoustu skepse a i část lékařů varovala před možnými zdravotními riziky, včetně rakoviny mozku. Dlouhodobá data ale potvrzují, že mobilní telefony nemají na zhoubné bujení v lebeční dutině vliv.

Autor studie Simon Chapman z University of Sydney se svými kolegy zpracoval data o všech pacientech s rakovinou mozku v Austrálii v letech 1982 až 2012 a porovnal je s daty o používání mobilních telefonů. Analýza zveřejněná ve vědeckém časopisu Cancer Epidemiology ukázala, že počet pacientů s diagnózou nádoru na mozku zůstal v průběhu sledovaných třiceti let stejný. Jedinou výjimkou byl nárůst počtu případů u seniorů, tento nárůst ale začal už pět let před spuštěním mobilní telefonní sítě. Důvodem zvýšení počtu odhalených případů je podle autorů kvalitnější diagnostika.

Reálný výskyt onemocnění v populaci pak vědci srovnali s konzervativním modelem, který předpokládal padesátiprocentní nárůst výskytu rakoviny mozku u náruživých uživatelů mobilů. Vliv dlouhodobého používání telefonů by se přitom měl projevit nejpozději do deseti let od jejich rozšíření. Předpoklady pro vytvoření modelu přitom vycházely z dřívějších vědeckých studií.

Fakt, že ani v posledních pěti letech nedošlo ke zvýšenému výskytu případů na vzorku obyvatel celého kontinentu, znamená, že je vliv mobilních telefonů na rakovinné bujení mozkových buněk minimální nebo nulový. Svůj podíl na tom má i sledování hodnot elektromagnetického záření z mobilních telefonů (kritici čínských neznačkových telefonů často uvádějí, že tato zařízení nemají potřebné testy).

Moderní chytré telefony pak představu rakoviny v oblasti hlavy nevzbuzují i proto, že jejich majitelé telefon nejčastěji používají daleko od hlavy pro textovou komunikaci, sledování videa nebo videohry. Vliv mobilních telefonů na lidské zdraví nicméně existuje. Nadměrné používání telefonů se může podílet na vzniku nespavosti, podráždění očí nebo vzniku psychické závislosti či fobií, jako je strach z nedostupnosti mobilního připojení – nomofobie.

Hospodářské noviny dne 7. 5. 2016.
Analýza zveřejněná ve vědeckém časopisu Cancer Epidemiology.

Pro více informací také navštivte webové stránky www.zdraviamobil.cz