Home

Recyklací starého mobilu pomůžete svému zdraví i přírodě

26.4.2017

Mobilní telefon je nejčastěji obměňovaný elektrospotřebič. Ve většině případů vysloužilý přístroj upadne v zapomnění, což je škoda. Přitom jeho recyklací můžete ovlivnit životní prostředí, své zdraví i ceny výrobků, které si kupujete.

Zásoba nepoužitelných telefonů v českých domácnostech stále roste. Na každou z nich připadá minimálně jeden. Lidé většinou jeho další využití neřeší, protože nevědí, jak na to. Shromažďují se tak stovky nevyužitých kilogramů drahých kovů, jako jsou zlato, stříbro nebo platina. Zatímco klasickou těžbou zlata se dnes z jedné tuny horniny získá průměrně jeden až tři gramy zlata, tuna mobilních telefonů obsahuje až 300 gramů tohoto kovu.

Asociace provozovatelů mobilních sítí podporuje trend recyklace těchto skrytých pokladů, a to z několika důvodů. Prvním z nich je ochrana životního prostředí, potažmo vlastního zdraví. Například jeden přístroj vyhozený do komunálního odpadu dokáže škodlivými látkami (obsaženými zejména v bateriích) znehodnotit přes sto tisíc litrů vody. Spodní vody se dostávají do celého potravního řetězce a důsledkem pak mohou být vážná onemocnění. Řešení? Vraťte svůj mobil do oběhu. Spolehněte se, že jeden z nejcennějších odpadů bude maximálně zužitkován.

Česká společnost zabývající se recyklací elektronických zařízení totiž používá patentovanou technologii, která v rámci Evropy nemá konkurenci. Tato metoda neprodukuje žádné další odpady a umožňuje tak zpětné získání vzácných surovin pro jejich další využití. Zásoba kovů v přírodě není nekonečná a může za určitých okolností tlačit i na cenu nových výrobků. Pokud tedy chcete sami zasáhnout do ekonomiky a šetřit přírodní zdroje, stačí nepoužívaný mobil donést do prodejny kteréhokoli operátora.

Víte, že...

Život každého mobilního telefonu začíná u těžby či výroby surovin. V každém najdete materiál za zhruba 20 Kč, včetně kovů, plastu, papíru, různých chemických prvků nebo kůže. Díky recyklaci se 90 % materiálu nemusí znovu těžit nebo vyrábět.

Češi jdou do sebe

Nutno říct, že v našich končinách se blýská na lepší časy. V roce 2016 se v České republice vytřídilo historicky největší množství vysloužilých elektrozařízení, konkrétně 19 818 tun.