Home

kutna-hora.regiony24.cz: V českých domácnostech tiše leží zlatý poklad

4.2.2014

S nástupem mobilních telefonů se v běžných domácnostech začala nenápadně shromažďovat zásoba zlata. Recyklujte staré mobilní telefony, vyzývá Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Statistická data působí až neuvěřitelně. Klasickou těžbou zlata se dnes z jedné tuny horniny získá v průměru 1 až 3 gramy zlata. Tuna mobilních telefonů ukrývá stonásobné množství. Výtěžnost bývá kolem 300 gramů zlata. Podle některých odhadů může v českých domácnostech ležet přes osm milionů nepoužívaných mobilů, což představuje zhruba 300 kilogramů zlata a přes dvě a půl tuny stříbra.

„Rádi bychom za Asociaci podpořili trend recyklace elektronických zařízení a speciálně mobilních telefonů. Chceme na toto téma během letošního roku více upozorňovat. Je to důležité pro zdravé životní prostředí, a pokud se snažíme šetřit přírodní zdroje, pak z toho elektroniku a mobily nemůžeme vynechat,“ říká prezidentka APMS Michaela Renčínová.

Recyklace surovin, která už začala velmi dobře fungovat u běžně tříděných odpadů, se v České republice u nejrůznějších elektronických přístrojů včetně mobilních telefonů rozbíhá zatím vlažně. Podle odhadů se u nás dostane k recyklaci pouhé jedno procento starých, nepoužívaných mobilních telefonů. Jejich zásoba v domácnostech přitom stále roste. Už dávno jsme překonali hranici jednoho mobilu na obyvatele včetně nemluvňat. Jen hodnota zlata a stříbra by se tak podle střízlivých odhadů mohla pohybovat mezi dvěma až třemi miliardami korun.

„Mobilní telefon obsahuje řadu vzácných kovů, jejichž zásoba není nekonečná a může za určitých okolností tlačit i na cenu nových výrobků,“ dodává prezidentka APMS.

Více čtěte ZDE.