Home

mobilizujeme.cz: DPP neprojevil zájem pokrýt tunely metra, operátoři začnou bez něj

14.3.2014

http://mobilizujeme.cz/clanky/dpp-neprojevil-zajem-pokryt-tunely-metra-operatori-zacnou-bez-nej/

Pražské metro začnou pokrývat všichni mobilní operátoři společnými silami. Zatím ale ve velmi omezeném rozsahu, Dopravní podnik hl. m. Prahy totiž zatím neprojevil zájem podílet se na tomto projektu.

Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) operátoři plánují společnými silami pokrýt nově stavěné stanice a tunely na lince A pražského metra mobilním signálem a umožnit tak zákazníkům nejen pohodlné volání ve stanicích a tunelech, ale hlavně rychlé připojení na internet. 

K vybudování kompletní sítě prý operátory přivedl společný zájem o celkově vyšší spokojenost zákazníků.

V rámci pokrytí celého metra jsou v plánu obrovské investice v řádu stovek milionů korun. Návratnost je ale v tomto případě sporná. V současné době je všech 56 stanic metra pokryto signálem 2G, ten však s ohledem na prudký vývoj mobilních technologií již není dostatečný. Pokrytí tunelů však zatím chybí. Zasíťování jediné stanice včetně tunelu přijde zhruba na 10 milionů korun.

Cílem operátorů je v tuto chvíli pokrýt nově budované stanice a tunely metra A, jejichž otevření je plánováno ke konci roku 2014 a zde pak otestovat provoz pilotně. Rozhodujícím úkolem je dosáhnout shody na platbách za umístění vyzařovacích kabelů, které pokrytí tunelů mobilním signálem umožní.

Důležitost tématu pokrytí metra signálem deklarovalo DPP již ve své tiskové zprávě v prosinci 2012. Podle mluvčího dopravního podniku Jiřího Štábla dal DPP operátorům pro realizaci standardní komerční podmínky pro umístění zařízení v prostorách metra. Dopravní podnik neprojevil zájem se na budování sítí podílet.

Pokud nyní jednání rychle nepokročí, nebudou tunely mezi stanicemi pokryty mobilním signálem současně s uvedením nových stanic metra do provozu. Dodatečná instalace by pak byla zbytečně technologicky složitější a také téměř 2x dražší. Z těchto důvodů by byla ohrožena její realizace.

Celý článek ZDE.