Home

Mobilmania.cz: Operátoři a spol. píší premiérovi. Chtějí být u diskuze o budoucnosti odvětví

3.3.2017

Tohle je velká věc. Nepamatuji, kdy by se na společném postupu shodly tak velké oborové organizace, jako tentokrát. Pod otevřeným dopisem pro premiéra, ministry a poslance jsou podepsaní lídři následujících organizací:

  • ICT Unie
  • Svaz průmyslu a dopravy ČR
  • Asociace provozovatelů mobilních sítí (členy jsou O2, T-Mobile, Vodafone a Nordic Telecom)
  • Česká asociace elektronických komunikací

Celý dopis najdete níže. Ve zkratce organizace říkají, že se rozhoduje o zásadních věcech, které ovlivní celé odvětví, ale ony nejsou přizvané k diskuzi. Také upozorňují na to, že proces změny zákona provází některé nestandardní prvky.

Komentář

Považuji za naprosto legitimní, že se firmy chtějí účastnit jednání o budoucnosti oboru, ve kterém podnikají. Zároveň ale pochybuji, že dopis padne na úrodnou půdu.

Politické elity si z vysokých cen českých telekomunikačních služeb udělaly předvolební téma. Potřebují jednat rychle a rázně. To znamená schválení zákona ve zkráceném řízení (aby se to stihlo do voleb), a že za cílem „půjdou přes mrtvoly“ (tedy i za tu cenu, že poškodí celé odvětví). Obávám se, že vláda nemá čas ani chuť provádět analýzy, naslouchat opozici a měnit své postoje.

Ale abych nestřílel pouze do politiků... Opravdu si musely organizace (zastupující i trojici oligopolních mobilních operátorů) tak důrazně brát do úst slova o eminentním zájmu na konkurenci?

Nechme se překvapit, jakou reakci dopis ve vládě vzbudí. Nějaká by rozhodně měla přijít.

Filip Kůžel

Více na www.mobilmania.cz ZDE.