Home

Novinky

Mobilní operátoři investují miliardu korun do pomoci české ekonomice

 1.4.2020

Společnosti O2, Vodafone a T-Mobile přijaly pod záštitou Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) opatření s cílem maximálně pomoci státu, zákazníkům a celé ekonomice zvládnout aktuální, těžkou situaci v souvislosti s probíhající infekcí Covid-19 a s masivním přesunem činnosti do digitálního prostoru. Na společném jednání s Českým telekomunikačním úřadem a MPO operátoři představili základní mantinely své aktivní podpory a zavázali se, že v podpoře státu i obyvatel v boji s virovou infekcí budou pokračovat.

Mobilní operátoři zpřístupnili ZDARMA hlavní informační kanály o nouzovém stavu www.vlada.cz a www.mzcr.cz

 24.3.2020

Webové stránky informující občany o aktuálních opatřeních ohledně koronaviru jsou klíčovým informačním nástrojem vlády ve stavu nouze. Společnosti O2, T-Mobile a Vodafone proto prostřednictvím APMS zrealizovali iniciativu, díky které prohlížení těchto stránek nebude zákazníkům spotřebovávat data z jejich tarifů.

Mobilní operátoři pomáhají trasovat polohu nakaženého pouze s jeho VÝSLOVNÝM souhlasem.

 18.3.2020

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch a hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová vyzvali v současné mimořádné situaci stavu nouze mobilní operátory k pomoci při řešení tzv. trasování pohybu nakaženého za použití technologií 21. století. Cílem žádosti státu je pomoci nakaženému splnit jeho zákonnou povinnost a pomoci v prevenci šíření nakažlivé lidské choroby v České republice.

Aukce kmitočtů 5G se připravuje v rozporu s evropskými předpisy, varují advokáti

 17.3.2020

Aukce kmitočtů 5G rozhodne o budoucnosti českého telekomunikačního trhu, službách pro české občany, podnikatele i průmysl v nadcházejících 15 letech. APMS se proto velmi vážně zajímá o přípravu pravidel této aukce. Objednala si proto nezávislý posudek renomované právní kanceláře Squire Patton Boggss, který potvrdil obavy, že navržené podmínky aukce jsou v rozporu s evropským právem.

Prodejny mobilních operátorů zůstávají otevřené. Žádáme občany, aby je využívali jen v nejnutnějších případech.

 16.3.2020

Prodejny mobilních operátorů zůstávají i v období karantény otevřené. Díky tomu lidem nehrozí, že by v těchto náročných dnech mohli zůstat bez spojení se svými blízkými, pokud by došlo k poruše například na jejich zařízení. Zároveň operátoři své zákazníky žádají, aby co nejvíce úkonů prováděli z domova v samoobslužných aplikacích operátorů a chránili tak sebe i okolí.

Čeští mobilní operátoři rozeslali ve čtvrtek 12. 3. na žádost ministra zdravotnictví přes 200 tisíc informačních SMS zákazníkům, kteří se vyskytují v postižených oblastech.

 13.3.2020

Ministerstvo zdravotnictví a APMS se dohodli na pokračování rozesílek informačních SMS českým občanům, kteří se nacházejí v postižených oblastech nákazy koronaviru Covid-19.

MZCR rozšířilo seznam Evropských zemí, kam informační SMS odešla. Současně všichni občané, kteří se vracejí do ČR, dostávají automaticky po překročení hranice SMS s pokyny, jak postupovat v případě zdravotních obtíží,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Čeští mobilní operátoři rozeslali ve čtvrtek 5. 3. na žádost ministra zdravotnictví další informační SMS všem zákazníkům, kteří se vyskytují v postižených oblastech.

 6.3.2020

Ministerstvo zdravotnictví a APMS se dohodli na pokračování rozesílek informačních SMS českým občanům, kteří se nacházejí v postižených oblastech nákazy koronaviru Covid-19.

Čeští mobilní operátoři rozeslali na žádost ministra zdravotnictví informační SMS všem zákazníkům, kteří se vyskytují v postižených oblastech.

 29.2.2020

V pátek odpoledne se obrátil na APMS ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s žádostí o zajištění součinnosti při informování českých občanů nacházejících se v postižených oblastech nákazy koronaviru Covid-19. Mobilní operátoři jeho žádost vyslyšeli a v pátek večer rozeslali informační SMS všem českým občanům, kteří se aktuálně nacházejí v Číně, Hong Kongu, Iránu, Japonsku, Singapuru, Jižní Koreji a Itálii.

Tísňové linky v Česku umožní lokalizovat volaného s přesností 30-50 metrů

 12.2.2020

Za vším stojí speciální funkce operačních systému Android a iOS. Funkce nese název AML (Advanced Mobile Location) a v Česku začala fungovat 11.2. 2020, kdy se slaví Evropský den tísňové linky 112.

Negativní vlivy elektromagnetického záření na lidský organismus nebyly vědecky prokázány

 29.1.2020

Poslechněte si zajímavou debatu v pořadu Pro a Proti na Českém rozhlasu PLUS na téma vlivu elektromagnetického záření na lidský organismus. Řeč přišla i na téma Fake News ohledně 5G sítí.

Případová studie: Lži o 5G na českém internetu

 21.11.2019

Institut pro politiku a společnost připravil unikátní případovou studii mapující šíření dezinformací ohledně mobilních sítí páté generace (5G) v prostředí českého internetu a sociálních sítí.

5G je nový telekomunikační standard pro mobilní sítě tzv. 5 generace. Aktuální přechod televizního vysílání na nový standard DVBT-2 umožní, aby frekvence (pásmo 700 MHz) aktuálně využívané pro šíření TV signálu, byly v budoucnu využívány pro přenos rychlého mobilního internetu (5G).

Konference APMS: Rychlé budování 5G sítí naráží na administrativní překážky.

 21.11.2019

Stát v rámci své inovační strategie Czech Republic: The Country for The Future intenzivně podporuje rozvoj inovačního potenciálu České republiky. Špičkové telekomunikační sítě jsou přitom nezbytným základem, na kterém je možné inovační potenciál ČR dále rozvíjet. Na konferenci Digitalizace státu a role 5G, organizované APMS, se na tom shodli zástupci státu i telekomunikačního sektoru.

Česko opět zasáhli „prozváněcí“ podvodníci. Volání zpět může přijít na desítky korun.

 15.11.2019

Čeští mobilní operátoři zaznamenali sérii podvodných volání ze zahraničí. Tisíce zákazníků měly na svém telefonu zmeškaný hovor z více než stovky různých zahraničních čísel. Šlo zejména o země subsaharské Afriky např. Guineu, ale také o Kostariku či Bahrajn.

Bezpečnostní týmy operátorů velmi pohotově zareagovaly a podvodná zahraniční čísla začaly ve své síti okamžitě blokovat. Díky tomu se počet podvedených zákazníků pohybuje pouze v desítkách.

Česko spadlo v žebříčku konkurenceschopnosti na 32. místo. Do roku 2030 chce patřit mezi TOP 20. 5G ready zemí může být ještě dříve.

 29.10.2019

Česká republika má potenciál dostat se do první dvacítky zemí světa, pokud bude schopna vyřešit problém dopravní infrastruktury a podpořit nástup digitalizace. Shodli se na tom účastníci říjnové odborné diskuse na půdě MPO, která se zaměřila na aktuální Zprávu o konkurenceschopnosti ČR 2019/20 Světového ekonomického fóra.

Konference APMS 2019

 18.10.2019

Digitalizace státu a role 5G

Praha, City Tower, 20. listopadu 2019

Pod záštitou:
doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA
místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu České republiky

 

Jiří Šuchman odchází z čela Asociace provozovatelů mobilních sítí

 9.10.2019

Prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Šuchman ve funkci končí. S APMS se dohodl na ukončení spolupráce ke konci února 2020. 

APMS se zapojuje do projektu MPO „Pilotní 5G města v ČR“

 27.9.2019

Na základě jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a v souvislosti s myšlenkou zřízení pilotních měst pro testování 5G sítí v ČR, zřídila APMS speciální pracovní skupinu.

Lupa.cz: Neomezená data jsou v Česku, datovou síť chrání rychlost

 19.9.2019

Server Lupa.cz zveřejnil zamyšlení Jiřího Grunda, které pojednává o souvislostech mezi ochranou sítě a nabídkou neomezených dat. Podle reakce na Twitteru, potěšil příspěvek i pana ministra MPO Karla Havlíčka. Těší nás, že stát začíná brát problematiku byrokracie při výstavbě infrastruktury vážně.

ČR je terčem útoku Fake News o 5G

 30.8.2019

Celá Evropa byla posledních několik měsíců obsypána články, zejména na dezinformačních webech, ohledně nebezpečnosti 5G sítí pro zdraví člověka. Do ČR se kampaň dostala o něco později – nejvíce v průběhu letních prázdnin. České Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) si je nebezpečí vědomo a s APMS sdílí informace o problematice. Na nebezpečí dezinformační kampaně upozorňuje i evropský web pro sledování dezinformací, který založili lídři vlád EU: https://euvsdisinfo.eu/figure-of-the-week-5g/

Ceny zboží a služeb v ČR rostou. V telekomunikacích dochází posledních několik let k poklesu.

 16.8.2019

Index spotřebitelských cen vykázal v červenci 2019 podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční nárůst o 2, 9 %. Ze 12 kategorií, které ČSÚ do přehledu zařazuje, zaznamenaly pokles pouze 3 sektory: Oblečení (-3,0 %), Doprava (-0,7 %) a Telekomunikace (-1,4 %).