Home

Mobil není hračka

Základní rady pro bezpečné používání mobilních telefonů   

1. HESLO

Zakódování heslem je první a nejjednodušší ochranou soukromí uloženém ve vašem telefonu. Ideálně by mělo být nastavené tak, aby jej telefon vyžadoval při každém použití a zároveň se po krátké době nečinnosti automaticky sám zamykal.


2. APLIKACE

a)     Stahovat aplikace výhradně z oficiálních nebo dobře prověřených zdrojů.

b)    Při instalování aplikace kontrolujte práva, která vyžaduje pro svůj provoz. Řada aplikací využívá nepozornosti uživatelů a můžete bezděky umožnit, aby byla odeslána citlivá data z telefonu včetně objednání zasílání vysoce zpoplatněných prémiových SMS.

c)     Nejvíce zranitelný je z pochopitelných důvodů (otevřený a nejrozšířenější) operační systém Android, na který podvodníci nejčastěji útočí a cílí své viry.


3. ANTIVIR

Každý oficiální obchod s aplikacemi nabízí několik verzí bezpečnostního software pro ochranu před napadením a takzvanými malware viry. Jde o velmi důležitou součást zabezpečení mobilního telefonu.


4. AKTUALIZACE

Aktualizace operačního systému opravuje kromě jiného i bezpečnostní chyby, které zbytečně vystavují mobilní zařízení nebezpečí napadení. Pravidelné aktualizace výrazně snižují riziko ztráty a zneužití osobních dat.


5. WIFI & BLUETOOTH

Pokud je právě nevyužíváte, raději obě technologie vypínejte. Vstup do cizí sítě přes WIFI či aktivní BLUETOOTH neotevírá jen cestu ke stahování do vašeho zařízení. Cesta je otevřená oběma směry a vypínáním těchto funkcí významně snižujete riziko ztráty osobních dat.

To samé doporučení platí i pro technologii NFC.


6. ODKAZY

Nikdy neotevírejte nevyžádané odkazy v emailu a v SMS. Pokud máte podezření na nevyžádanou poštu, je nejlepší takovou zprávu bez dalšího okamžitě smazat.


7. KÓDY

Za žádných okolností nikdy nikomu nepřeposílejte kódy přijaté přes SMS, které jste si sami neobjednali. Jde o nastraženou past zlodějů, kteří se vydávají za operátory, bankovní domy a další poskytovatele služeb. Nevyžádané SMS kódy smažte.


8. ČÍSLA

Je třeba mít na paměti, že telefonní čísla začínající na 90 jsou placené linky se zvláštní sazbou. Vždy se ujistěte, že znáte cenu za volání či zaslání Prémiové SMS. Informace o takto zpoplatněných službách najdete přehledně na www.platmobilem.cz , kde si můžete velmi jednoduše jakékoli číslo začínající 90 ověřit.


9. MOBIL

Telefon ani další mobilní zařízení v ideálním případě nikomu cizímu nepůjčujte. Velmi opatrní buďte i v případě, že je dovolíte používat dětem. Mobilní telefon není hračka. Už dávno se stal naší peněženkou, bankomatem či přístupem k bankovnímu účtu, debetní i kreditní kartou, místem, kde jsou uložené citlivé bezpečnostní a osobní údaje. Je nezbytné se podle toho začít chovat.


10. SIM KARTA

Při ztrátě telefonu či SIM karty nechte okamžitě svou SIM kartu zablokovat (u svého operátora/poskytovatele služeb), tak jako byste to učinili v případě ztráty platební karty. Zajistíte tím, aby všechny operace provedené se SIM kartou, nebyly od toho okamžiku účtované Vám. Zablokování proveďte neodkladně, zvláště pokud jste mimo území ČR.