Home

Na co si dát pozor

Mobilní telefon dnes již zdaleka neslouží pouze k telefonování. Díky mohutnému rozvoji technologií se z něj stal univerzální nástroj, prostřednictvím kterého dnes můžeme nakupovat, přistupovat ke svým bankovním účtům nebo třeba na dálku ovládat spotřebiče v naší domácnosti.

Jak se vyznat v telefonních číslech?

Běžný uživatel telekomunikačních služeb většinou na první pohled pozná, zda volá na pevné nebo na mobilní číslo. Méně se ale setkává s telefonními čísly, která mají zkrácenou podobu nebo začínají osmičkou či devítkou, a může se proto stát, že je při vyúčtování hovorů na taková čísla nepříjemně překvapen.

Přinášíme vám proto jednoduchý přehled, díky kterému podle prvních číslic poznáte, o jaké telefonní číslo jde. Zjistíte tak, zda je hovor zdarma, nebo se jedná o zpoplatněnou linku. V případě, že si cenou nejste jisti, doporučujeme, abyste nahlédli do ceníku vašeho poskytovatele.

Pozor na Výzvu k zaplacení dlužné částky s hrozbou exekucí od firmy Endemos distribution ČR s.r.o.

Varujeme před podvodnou rozesílkou dopisů s předmětem "1.Upomínka - výzva k úhradě dlužné částky", které jsou rozesílány firmou Endemos distribution ČR, s.r.o. V tomto dopisu jsou adresáti informování o vzniklé dlužné částce a pro řešení jsou odkazování na telefonní číslo ve tvaru 900 850 555. Jedná se o Audiotexové číslo, kde jedna minuta volání stojí 85 Kč vč. DPH. Je pravděpodobné, že se jedná o pokus podvodně vylákat z adresátů peníze prostřednictvím volání na toto audiotexové číslo.

Operátoři varují: pozor na nový typ podvodů s autentizačními SMS

V poslední době čeští mobilní operátoři sdružení v APMS (Asocicaci provozovatelů mobilních sítí) zaznamenali nový druh podvodů, kde podvodníci využívají důvěřivosti a také nepozornosti uživatelů mobilních telefonů. Využívá se autentizačních SMS při nákupech přes internet a lidé tak snadno mohou přijít o své peníze.

Jedenáct zásad pro bezpečnou banku v mobilu (iDNES.cz/finance)

Pokud dbáte na bezpečnost při obsluze bankomatu nebo používání internetového bankovnictví, následující pravidla znáte. Zkušenosti bank však říkají, že znát ještě neznamená vždycky dodržovat. Co si tedy ohlídat speciálně v mobilu?

Autor: Jolana Nováková, iDNES.cz

Jak bezpečně používat chytré telefony

Na co je potřeba dát si pozor, pokud vlastníte chytrý telefon? Doporučujeme dodržovat čtyři hlavní bezpečnostní zásady, a telefon bude dobrým a užitečným pomocníkem.

Zneužití prémiových služeb k podvodnému jednání

S tím, jak rychle roste počet lidí, kteří mobilní telefon podobným způsobem běžně využívají, roste bohužel také počet nejrůznějších podvodníků, kteří se je snaží napálit a připravit o peníze.

Nejlepší obranou, před podobnými praktikami, je prevence.