Home

Jak bezpečně používat chytré telefony

Na co je potřeba dát si pozor, pokud vlastníte chytrý telefon? Doporučujeme dodržovat čtyři hlavní bezpečnostní zásady, a telefon bude dobrým a užitečným pomocníkem.

Jak bezpečně používat chytré telefony

V posledních letech počet uživatelů chytrých telefonů rapidně vzrůstá a jejich obliba poroste i v budoucnosti. Chytrý telefon je při správném používání všestranným společníkem, který usnadňuje a zpříjemňuje každodenní život miliónům lidí po celém světě. S jejich používáním však souvisí i některá úskalí, která mohou být příčinou nepříjemných zkušeností, ale v tom horším případě i zbytečně utracených peněz. Na co je tedy třeba dát si pozor, pokud vlastníte chytrý telefon?

Asociace provozovatelů mobilních sítí všem uživatelům chytrých telefonů doporučuje dodržovat čtyři hlavní bezpečnostní zásady, díky kterým bude telefon dobrým a užitečným pomocníkem.

Pozor na datový provoz

Většina uživatelů chytrých telefonů si tento typ přístroje pořizuje pro to, že chce využít pohodlného připojení k internetu a být neustále on-line. Je ovšem třeba si uvědomit, že datové služby jsou zpoplatněny a že v případě kontinuálního připojení se účet za telefon může notně prodražit. Zákazníkům doporučujeme ihned po zprovoznění přístroje zkontrolovat nastavení a zvolit takový datový režim, který nám bude vyhovat – například omezit automatické aktualizace aplikací či systémů. Zároveň je dobré nastavit datový limit u svého operátora a zvolit vhodný datový balíček. Pokud patříme k občasným uživatelům datových služeb, vyplatí se účtování po dnech – částka se strhne pouze v případě, že dojde k přenosu dat. Velkou opatrnost doporučujeme v případě použití datových služeb při pobytu v zahraničí, v roamingu. Zde by mělo být nastavení datového limitu samozřejmostí, zvláště pokud jedeme mimo EU, kde platí regulované ceny.  

Opatrujte svůj telefon stejně jako peněženku

Mobilní telefon neslouží v dnešní době již jen k telefonování a zasílání SMS, ale lze jím také platit za nejrůznější produkty a služby., Tyto platby jsou zákazníkovi strženy buď z jeho kreditu v případě, že používá předplacené služby, nebo v rámci měsíčního vyúčtování u tarifních zákazníků. Platby mobilem jsou pohodlné a rychlé a zákazníkům nabízí možnost plateb zejména v případě, kdy u sebe nemají dostatek hotovosti. Se současným rozvojem NFC plateb a novou službou Mobito na českém trhu je potřeba přistupovat k mobilnímu telefonu jako k peněžence a dbát při jeho používání obezřetnosti.

1. Mobilní telefon nenechávejte nikdy bez dozoru, případně jej alespoň zabezpečte heslem a SIM kartu chraňte PIN kódem. Telefon také nikomu nepůjčujte.

2. Při ztrátě mobilního telefonu neprodleně kontaktujte zákaznickou linku vašeho operátora a požadujte zablokování vaší SIM karty včetně možnosti plateb třetím stranám.

3. V žádném případě nikomu nikdy nepřeposílejte SMS s autorizačním kódem, který obdržíte na váš mobilní telefon, ani když vám zavolá sympatický člověk s tím, že kód omylem zaslal na vaše číslo..

4. Telefonní čísla začínající číslicemi 90x jsou placené linky a vždy u nich musí být uvedena cena za volání, resp. zaslání SMS vč. poskytovatele služby. Před voláním nebo zasláním SMS na tato čísla si ověřte cenu hovoru či SMS a zjistěte, jakou službu či zboží získáte. Informace o ceně hovoru či SMS, stejně jako kontakt na poskytovatele služby zjistíte snadno na webových stránkách www.platmobilem.cz.

5. Chcete-li zabránit tomu, aby vaše děti používaly mobilní telefon k platbám, tento typ služby jim na jejich mobilním přístroji zablokujte. Pravidelně kontrolujte, k čemu vaše děti svůj mobilní telefon používají a co jeho prostřednictvím nakupují.

Opatrnosti dbejte zejména při cestách do zahraničí

Většina lidí si bere svůj telefon i na své cesty do zahraničí, ať se již jedná o služební cestu nebo dovolenou. Zejména chytré telefony umožňují být téměř neustále online, nabízejí přístup k mnoha informacím, které se mohou v zahraničí hodit. Pokud chcete mít své výdaje za stahování dat do svého chytrého telefonu pod kontrolou, ověřte si u Vašeho operátora nejen to, že máte nastavený vhodný tarif pro cesty do zahraničí, ale zároveň si pohlídejte, zda nemáte ve svém chytrém telefonu spuštěné či povolené aplikace, které data z internetu stahují automaticky. Každý chytrý telefon také nabízí možnost stahování dat v zahraničí deaktivovat. V tomto případě je možné připojit se k internetu prostřednictvím bezdrátových WiFi sítí, které jsou zdarma a jsou dnes dostupné již na mnoha místech, jako v kavárnách, restauracích, hotelech, letištích apod.

Aplikace do svého chytrého telefonu stahujte uvážlivě

Do většiny chytrých telefonů je dnes možné stáhnout nepřeberné množství aplikací, které nabízejí mnoho zajímavých a často užitečných praktických či zábavních funkcí. Existují však také aplikace, které obsahují vir či škodlivý kód a mohou nejen Váš chytrý telefon poškodit, ale mohou z něj také ukrást citlivá data, jako jsou přístupová hesla, čísla bankovních účtů nebo i telefonní kontakty. Toto riziko se týká zejména chytrých telefonů s operačním systémem Android nebo Windows Phone či Symbian, kterých je na světě nejvíce. Stahujte tedy pouze ty aplikace, o jejichž původu a bezpečnosti si jste jisti a zároveň používejte antivirový program, který Váš chytrý telefon pomůže před možnými útoky uchránit (vhodný antivirový program Vám doporučí například Váš mobilní operátor nebo prodejce, u kterého jste mobilní telefon zakoupili). Antivirové programy poskytují Vašemu chytrému telefonu nejen ochranu aplikací, které máte v telefonu nainstalovány, ale chrání také data ve Vašem telefonu či na paměťové kartě. Některé programy navíc dokážou vysledovat Váš chytrý telefon v případě, že jej ztratíte nebo Vám je odcizen.